Ik raakte gister verzeild op https://www.buienradar.nl/foto-en-video/weerfoto-van-de-maand. Naast een plaatje met ‘weerfoto van het jaar 2026’ staat daar:
Weerfoto van de maand verkiezing
Vanaf 2026 organiseert Buienradar de verkiezing van dé weerfoto van de week. Welke weerfoto is jouw favoriet van de maand juni? De winnende weekfoto kan nu meedoen om de weerfoto van de maand en hiermee kans maken op de weerfoto van 2026! Breng hier je stem uit. Meedoen kan tot woensdag 12:00 uur.
In eerste instantie snapte ik niet wat daar stond en dacht ik: ze weten zelf niet of ze nou de weerfoto van de week, maand of jaar willen verkiezen. Daar heeft weer eens iemand niet op zitten letten, weer zo’n voorbeeld van gebrekkige tekstkwaliteitszorg.
Maar toen ik het nog eens rustiger las, snapte ik het wel: ze verkiezen eerst een foto van de week, die doet mee aan de verkiezing van weerfoto van de maand, en waarschijnlijk doen die 12 winnaars mee aan de verkiezing van weerfoto van het jaar. Maar die relatie moet ik wel zelf leggen. En ik weet niet zeker of de maand- en jaarfoto ook met stemmen gekozen worden, of dat dat anders gaat.
Dat impliciet blijft hoe het precies zit, is nog tot daaraan toe, maar en een paar dingen in de tekst maken het zelf bedenken eigenlijk moeilijker dan nodig is. Een klein dingetje (letterlijk) is het accent op dé in de eerste zin. Daar komt dus iets belangrijks, denk ik dan, en dat botst zowel met de titel als met de zin erna: maand-week-maand. Ook het kleine woordje nu in de 3e zin is verwarrend: weerfoto van de maand is nu niet aan de orde. Die zin is sowieso krom ook.
Ik zou het ongeveer zo doen:
In 2026 organiseert Buienradar de verkiezing van dé weerfoto van het jaar. Elke week kun je stemmen op jouw favoriete foto. De winnaar doet mee aan de verkiezing van weerfoto van de maand, en de 12 winnaars daarvan maken kans om de weerfoto van 2026 te worden. Hieronder zie je de foto’s van deze week. Kies je favoriet en stem. Meedoen kan tot woensdag 12:00 uur.
Ik twijfel of de kop iets met week of jaar zou moeten zijn, maar in elk geval niet maand. En ik zou nog iets opnemen over wanneer de uitslag komt en wanneer je kunt stemmen op de weerfoto van augustus (als dat het geval is).
















Daar zou ik toch ander advies over geven, maar aangezien ik het vaker zag, is het in Frankrijk misschien minder ‘fout’ of verwarrend dan hier? Merk ook op dat de verdeling van de tekst over het blad ook niet handig is, vooral voor wat betreft de mededeling over de machine waar je ’s middags brood uit kunt halen.

